U današnje vreme, kada su naši telefoni istovremeno lični asistent, arhiva i kontakt centar, zaštita privatnosti postaje važnija nego ikada. Postoje mnoge situacije kada ne želimo da osoba koju pozivamo vidi naš broj telefona. Možda zovemo nekoga prvi put, možda rešavamo neko administrativno pitanje, a nekada jednostavno ne želimo da naš broj ostane sačuvan kod sagovornika.
Skrivanje broja nije ilegalno niti neuobičajeno. To je alat koji ponekad koristi i zdrav razum – da bismo izbegli neželjene povratne pozive, reklame ili nepoznate kontakte koji nam se kasnije javljaju.
Privremeno sakrivanje broja – brzo i lako rešenje
Najbrži način da sakrijete broj kada zovete nekoga jeste da ispred broja ukucate određeni kod. Na većini telefona u Srbiji, taj kod je:
#31#
Na primer, ako želite da pozovete broj 0611234567, ukucajte:
#31#0611234567
Sagovorniku će tada na ekranu pisati „Privatan broj“ ili „Nepoznat broj“, u zavisnosti od uređaja koji koristi. Vaš poziv će normalno proći, ali osoba neće moći da vidi ko zove – niti će moći da vam uzvrati poziv, osim ako zna vaš broj od ranije.
Ova metoda je odlična za povremene situacije i ne menja postavke telefona trajno.
Trajno sakrivanje broja – za one koji žele više privatnosti
Ako želite da vaš broj uvek bude sakriven bez potrebe da svaki put unosite kod, to možete podesiti direktno na svom telefonu. Evo kako to funkcioniše na različitim uređajima:
Na Android telefonima:
- Otvorite aplikaciju „Telefon“.
- Pritisnite tri tačkice (meni) i uđite u „Podešavanja“.
- Potražite opciju „Dodatne postavke“ ili „Više postavki poziva“.
- Izaberite „ID pozivaoca“ (Caller ID).
- Podesite na „Sakrij broj“.
Na iPhone-u:
- Otvorite „Podešavanja“ (Settings).
- Uđite u „Telefon“ (Phone).
- Izaberite „Prikaži moj broj pozivaoca“ (Show My Caller ID).
- Isključite opciju (toggle off).
Nakon ovoga, svaki poziv koji uputite biće prikazan kao „Privatan broj“, sve dok ne promenite podešavanje.
Važno: Kod nekih mobilnih operatera, ova opcija može biti onemogućena ili zahtevati aktivaciju preko korisničke službe. Ako ne možete da je pronađete ili ne funkcioniše, najbolje je da kontaktirate svog operatera (npr. MTS, Yettel, A1).
Da li postoji način da se sakriven broj otkrije?
U standardnim okolnostima – ne. Kada pozivate s brojem koji je sakriven, obični korisnici nemaju način da saznaju ko zove. Međutim, postoji nekoliko izuzetaka:
– Ako zovete službe hitne pomoći ili državne institucije, oni mogu imati pristup vašem broju, čak i ako je sakriven.
– Postoje aplikacije koje tvrde da mogu otkriti broj pozivaoca, ali većina se oslanja na prethodne kontakte, istoriju poziva i deljene baze podataka, a ne na tehničko otkrivanje „nepoznatih“ brojeva.
U suštini, ako zovete nekoga s ciljem da broj ostane privatan – uglavnom će to i ostati tako.
Kada je prikladno, a kada nije?
Sakrivanje broja je potpuno legitimno, ali nije uvek prikladno. Evo nekoliko primera kada jeste, a kada možda nije najbolji izbor:
Kada jeste korisno:
– Kada prvi put kontaktirate oglas ili prodavca.
– Kada rešavate neku hitnu situaciju bez želje za daljom komunikacijom.
– Kada želite da testirate kako nešto funkcioniše bez otkrivanja identiteta.
Kada nije preporučljivo:
– Kada zovete prijatelje, rodbinu ili poslovne partnere.
– Kada očekujete da vam se osoba javi nazad.
– Kada ne želite da izazovete sumnju ili neprijatnost kod osobe koja prima poziv.
Mnogi ljudi jednostavno neće odgovoriti na „privatan broj“ jer pretpostavljaju da se radi o anketi, promotivnom pozivu ili grešci.
I još nešto – razmišljajte i o drugima
Sakrivanje broja nosi dozu tajanstvenosti, ali i opreza. Koristite ovu opciju odgovorno. U redu je želeti privatnost, ali je važno i poštovati druge. Ako nekome šaljete poruke ili zovete više puta s nepoznatog broja, to može delovati uznemirujuće.
Zato je najbolje da sakrivanje broja koristite u situacijama koje zaista to zahtevaju, a u ostalim slučajevima komunicirate otvoreno i jasno – sa brojem koji govori da nemate šta da krijete.