+381 Pozivni brojevi | kontakt@pozivnibroj.in.rs

Rafting na Tari, nezaboravno iskustvo

rafting na tari
Sadržaj

Reka Tara, poznata i kao „Suza Evrope“ zbog svoje izuzetne čistoće, predstavlja jedan od najvrednijih prirodnih resursa Srbije i Crne Gore. Njen kanjon, dubok preko 1.300 metara, drugi je najdublji na svetu, odmah nakon Velikog kanjona Kolorada. Ovaj veličanstveni vodeni put urezao se kroz planinski masiv tokom miliona godina, stvarajući neverovatne pejzaže koji oduzimaju dah svakom posetiocu.

Tara izvire na planini Komovi u Crnoj Gori i većim delom protiče kroz ovu zemlju, ali njen najuzbudljiviji deo za ljubitelje raftinga nalazi se upravo na granici sa Srbijom. Kristalno čista voda, smaragdno zelene boje, savršena je podloga za nezaboravnu avanturu koja privlači posetioce iz celog sveta. Uroniti u ovu divlju lepotu znači doživeti Srbiju na potpuno drugačiji način – iz perspektive koja otkriva njen najdivljiji i najlepši lik.

Kanjon koji oduzima dah

Sa prosečnom dubinom od 1.000 metara i mestima gde doseže čak 1.300 metara, kanjon Tare predstavlja prirodno čudo koje zaslužuje svoje mesto na UNESCO listi svetske baštine. Deo je Nacionalnog parka „Durmitor“ i proteže se u dužini od 82 kilometra.

Ploviti kroz ovaj kanjon znači prolaziti kroz geološku istoriju staru više miliona godina. Strme litice izdižu se sa obe strane reke, prekrivene gustom, netaknutom šumom gde obitavaju brojne retke biljne i životinjske vrste. Nije neuobičajeno da tokom raftinga ugledatе orla kako kruži nad liticama ili srnu koja oprezno prilazi vodi.

Taru karakterišu brzaci različitih kategorija, od mirnih delova pogodnih za početnike, do uzbudljivih brzaka kategorije 3-4 koji će i iskusne rafterе ispuniti adrenalinom. Upravo ta raznolikost čini je savršenom destinacijom za sve ljubitelje rečnih avantura, bez obzira na njihovo prethodno iskustvo.

Najbolje vreme za rafting

Iako je rafting na Tari moguć tokom većeg dela godine, iskustvo se značajno razlikuje zavisno od godišnjeg doba. Sezona raftinga zvanično počinje u aprilu i traje do oktobra, ali postoje određeni periodi koji su posebno pogodni za različite tipove avanturista.

Proleće (april-maj): Nakon topljenja snega, vodostaj Tare je najviši, što znači da je reka najbrža i najburnija. Ovo je period za iskusne raftere koji traže pravi izazov. Brzaci su najuzbudljiviji, a adrenalinski doživljaj na maksimumu. Priroda je u punom cvatu, a temperature su prijatne za celodnevni boravak na vodi.

Leto (jun-avgust): Ovo je najpopularniji period za rafting, kada je voda nešto mirnija i toplija, što je idealno za porodice i početnike. Temperature vazduha su visoke, pa je osveženje u bistroj Tari posebno prijatno. Nivo vode je niži, što čini pojedine brzake manje zahtevnim, ali i dalje uzbudljivim.

Rana jesen (septembar-oktobar): Možda najbolji period za one koji žele kombinaciju uzbuđenja i mira. Gužve su manje, priroda počinje da se boji u jesenje tonove, a vodostaj je uravnotežen. Temperature su i dalje ugodne, a doživljaj netaknute prirode intenzivniji.

Šta očekivati od raftinga na Tari

Tipično rafting iskustvo na Tari traje jedan ili dva dana, zavisno od izabrane rute i vaših preferencija. Većina organizovanih tura počinje u ranim jutarnjim satima, kada se okupljaju učesnici i dele osnovna uputstva i oprema.

Standardna jednodnevna tura obuhvata spust niz reku u dužini od oko 25 kilometara, sa nekoliko pauza za kupanje, fotografisanje i osveženje. Tokom spusta, iskusni skiperi (vodiči) upravljaju čamcima i brinu o sigurnosti svih učesnika, dok istovremeno dele zanimljive informacije o kanjonu, njegovoj istoriji i lokalnim legendama.

Za one koji žele potpunije iskustvo, dvodnevne ture uključuju noćenje u kampovima na obali reke. Ovo pruža jedinstvenu priliku da se doživi noć pod zvezdanim nebom, uz logorsku vatru i tradicionalnu hranu pripremljenu na otvorenom. Buđenje uz zvuke prirode i nastavak avanture sledećeg jutra je doživljaj koji se pamti celog života.

Priprema za rafting avanturu

Da bi vaš rafting na Tari bio što prijatniji, neophodno je dobro se pripremiti. Evo nekoliko saveta šta poneti i kako se pripremiti:

Odeća i obuća: Ponesitе kupaći kostim koji ćete nositi ispod neoprenske opreme koju obezbeđuju organizatori. Takođe, potrebna je odeća za presvlačenje nakon raftinga i obuća koja može da se pokvasi (sportske sandale sa trakom ili stare patike).

Lične stvari: Vodootporna vreća za fotoaparat ili mobilni telefon je neophodna ako želite da zabeležite svoj doživljaj. Krema za sunčanje sa visokim faktorom zaštite, šešir ili kapa i naočare za sunce sa trakom koja ih drži na mestu su obavezni, jer je odsjaj sunca od vode intenzivan.

Fizička priprema: Iako rafting ne zahteva posebnu fizičku pripremljenost, dobro je biti u solidnoj kondiciji. Veslanje tokom nekoliko sati može biti naporno za one koji nisu navikli na fizičku aktivnost.

Psihička priprema: Opustite se i verujte svojim vodičima. Oni su obučeni profesionalci koji poznaju reku i znaju kako da obezbede sigurnost svih učesnika.

Legendarni most na Đurđevića Tari

Jedan od najimpresivnijih prizora tokom raftinga je prolazak ispod mosta na Đurđevića Tari. Ovaj most, visok 172 metra, bio je u vreme izgradnje 1940. godine najveći drumski betonski lučni most u Evropi. Njegova elegantna konstrukcija sa pet lukova savršeno se uklapa u dramatični pejzaž kanjona.

Most ima i bogatu istorijsku priču. Tokom Drugog svetskog rata, lokalni heroj Lazar Jauković digao je u vazduh centralni luk mosta kako bi sprečio napredovanje italijanskih okupatora. Ovaj čin hrabrosti koštao ga je života, ali je ušao u lokalnu legendu. Most je kasnije obnovljen i danas predstavlja nezaobilaznu turističku atrakciju.

Sa reke, pogled na most je posebno impresivan – njegove vitke linije ocrtavaju se naspram neba dok plovite ispod, pružajući savršenu priliku za fotografije koje će vam zauvek sačuvati uspomenu na ovo putovanje.

Gastronomski doživljaj uz Taru

Nakon uzbudljivog dana na vodi, nema ničeg boljeg od tradicionalnog obroka u nekom od lokalnih restorana. Područje oko Tare poznato je po autentičnoj kuhinji koja se bazira na lokalnim, organskim namirnicama.

Obavezno probajte jagnjetinu ispod sača, kačamak sa kajmakom, cicvaru ili pastrmku ulovljenu direktno iz reke. Uz obrok se savršeno slaže domaća rakija od šljive ili kruške, kao i lokalna vina iz okolnih sela.

Za potpuni gastronomski doživljaj, posetite neku od lokalnih seoskih domaćinstava gde možete videti kako se tradicionalna jela pripremaju i učestvovati u procesu. Mnogi domaćini će vam rado pokazati kako se pravi domaći sir ili med, a možda ćete imati priliku i da kupite ove proizvode direktno od proizvođača.

Više od raftinga: Šta još istražiti u okolini

Iako je rafting glavna atrakcija, područje oko reke Tare nudi mnoštvo drugih aktivnosti koje mogu obogatiti vaš boravak:

Planinarenje i hiking: Brojne markirane staze vode kroz Nacionalni park „Durmitor“, pružajući priliku za istraživanje jedinstvenih prirodnih fenomena poput Crnog jezera ili vrha Bobotov kuk.

Zipline preko kanjona: Za one koji traže dodatnu dozu adrenalina, zipline preko kanjona Tare je nezaboravno iskustvo. Leteti iznad najdubljeg kanjona u Evropi pri brzini od preko 50 km/h stvara osećaj slobode koji se retko doživljava.

Jeep safari: Istražite teško dostupne delove nacionalnog parka kroz organizovane jeep ture koje vas vode do skrivenih vidikovaca i živopisnih sela gde možete doživeti autentičnu lokalnu kulturu.

Poseta lokalnim selima: Otkrijte tradicionalni način života u planinskim selima gde vreme kao da je stalo. Upoznajte lokalne zanatlije, probajte domaće proizvode i doživite čuveno crnogorsko i srpsko gostoprimstvo.

Zašto je rafting na Tari nezaobilazno iskustvo

Rafting na Tari nije samo sportska aktivnost – to je putovanje kroz vreme i prostor koje vam omogućava da doživite prirodu u njenom najčistijem obliku. To je prilika da se, makar na kratko, odvojite od užurbanog savremenog života i povežete se sa elementarnim silama koje su oblikovale našu planetu.

Bez obzira da li ste iskusni avanturista ili početnik koji traži novo iskustvo, reka Tara ima nešto da ponudi svakome. Njena lepota, čistoća i divlja priroda koja je okružuje čine je jednim od najvrednijih prirodnih blaga Srbije koje zaslužuje da bude istraženo i doživljeno.

Kada jednom osetite uzbuđenje prolaska kroz moćne brzake, kada vas poprska kristalno čista voda i kada ugledate neverovatne pejzaže kanjona koji se izdižu oko vas, razumećete zašto se ljubitelji raftinga uvek iznova vraćaju ovoj čarobnoj reci. Jer Tara nije samo reka – ona je simbol netaknute prirodne lepote koju vredi čuvati i slaviti.

Povezani članci: